(COUTUMES DE BRETAGNE).
Coustumes generalles des pays et Duché de Bretaigne, nouvellement reformés & publiés en la ville de Nantes, en la Congregation & Assemblée des troys Estatz dudict pays, au moys d'Octobre, lan mil cinq cens trenteneuf. Avecques les usances localles dudict pays, & articles de plusieurs constitutions faictes sur le faict de la justice, par plusieurs Roys, Ducz & Princes dudict pays. Ensemble le proces verbal.
Rennes & Nantes : Philippes Bourgoignon, Libraire juré de luniversité Dangiers, 1540.
Petit in-4 ; A4, a-c4, d2, B-Z4, &6, a-p4, q6, soit [18 ff.], 94 ff. (Coustumes), 61 ff. (Proces verbal). Relié à la suite : Ordonnances Royaulx sur le faict de la Justice par tout le Royaulme de france faicte par le Roy nostre sire : Et publiées en la court de Parlement a Paris, le sixiesme jour du moys de Septembre lan mille cinq cens xxxix. Paris : Galliot du pre et Jehan andre, libraires, 1539 : [8 ff : titre, privilège, table], 35ff : A-H4, I3. Belle impression avec de jolies lettrines.
Reliure du dix-neuvième siècle en basane racinée, dos à nerfs orné, plats très usagés avec manque de cuir (travail d'insectes), mais reliure solide. Page de titre brunie, autrement ouvrage en très bel état de fraîcheur intérieure.
Rare coutumier superbement typographié et imprimé sur beau papier, avec la grande marque d'imprimeur au dragon du libraire Philippe Bourguignon.
Expert : Jean-Pierre Fouques
Estimation : 2 000 € à 3 000 €
Adjugé : 2 600 €