[SAVILLE, Henri].
Rerum anglicarum scriptores post bedam praecipui, ex vetustissimis codicibus manuscriptis nunc primum in lucem editi. Willielmi Monachi malmesburiensis regum Anglorum lib. V. Eiusdem Historiae lib. II. eiusdem digestis Pontificium Angl. lib. IIII. Henrici Archidiaconi Huntindoniensis Historiarum lib. VIII. Rogeri Hovedini Annalium... Chronicorum Ethelvverdi lib. IIII. Ingulphi Abbatis Croylandensis historiarum...
Francofurti: Typis Wechelianis apud Claudium Marnium, 1601.
Fort in folio;
916p., [46 ff.].
Reliure d'époque en basane, dos à nerfs, frappée sur les plats d'armes non identifiées. Ex libris XIXème du baron du Charmel. Mors en partie fendus, rousseurs et brunissures.
Seconde édition des "Rerum Anglicarum scriptores", monument de l'histoire médiévale anglaise, d'abord imprimée à Londres en 1596. Les textes furent édités par Henri Saville (1549-1622), qui fut directeur du collège d'Eton.
Expert : Jean-Pierre Fouques
Estimation : 150 € à 200 €
Adjugé : 250 €